external ve internal hile nedir

Internal ve External Hile Nedir

VAC Nedir ?

VAC Valve Anti-Cheat’in kısaltmasıdır. Kullanıcıların bilgisayarlarında kurulu olan hileleri tespit etmek için kullanılacak olan otomatik bir sistemdir. Bir kullanıcı tanımlanabilir hile yazılımı kullanan bir bilgisayardan VAC korumalı bir sunucuya bağlanırsa, VAC sistemi kullanıcıyı gelecekte VAC korumalı sunucularda oynamaktan yasaklar.

VAC sistemi hileleri, hile imzalarını kullanarak daha sağlıklı bir biçimde belirler. Bir oyuncuyu diğer oyunculara üstün kılacak herhangi bir üçüncü parti değişiklik, hile ya da uygun olmayan yazılım olarak sınıflandırılır ve VAC yasaklamasını tetikler. Buna, oyunun dinamik bağlantı kütüphaneleri ve çalıştırılabilir dosyaları üstünde yapılan değişiklikler de dahildir.

Internal ve External Hile Nedir ?

Hileler Internal iç kaynaklı veya External dış kaynaklı tespiti mümkün ve olmayan yapacak biçimde tasarlanır.

Internal iç kaynaklı , hileler, hedef yazılıma CS:GO bir DLL dosyası enjekte ederek oyunu manipüle eder. External hilelere göre %1-%3 civarında performans avantajı olsa da yazılımın güvenlik birimleri tarafından (VAC, Steam, Valve vs.) rahatlıkla tespit edilebilir ve hesabın engellenmesi banlanması gibi durumlarla karşılaşılma ihtimali daha yüksektir. Ban çeşitleri konusundaki cevapları incelediğinizde hiç bir firmanın teknik olarak bu konuda bir garanti veremeyeceğini görebilirsiniz.

External dış kaynaklı , hileler, hedef yazılıma CS:GO herhangi bir dosya enjekte etmediği için güvenlik birimleri tarafından yazılımın tespit edilmesi çok zor hatta bir çok durumda imkansızdır. Bilgisayarınızda çalışan diğer yazılımlardan bir farkı yoktur. Internal hilelere göre %3-%4 civarında daha düşük bir performans gösterir ama bu durum genel olarak fark edilmez bile.