Stoksuz e-ticaret nasıl yapılır

E-ticaret Dropshipping, yani Stoksuz Satış, çağımızda satıcıları en çok heyecanlandıran tedarik yönetimi şekillerinden birisidir. Bunun sebebi; istenen türde ürünü, stok sürecine hiç girmeden satabilmektir.Perakende satıcılar, dropshipping yöntemi ile, depolarında ürün stoklamaya gerek görmeden, tedarikçide bulunan ürünleri direkt tüketicilere satarlar. Tedarikçi ve son tüketici arasında bir nevi köprü görevi görürler. Müşterinin sipariş ve adres bilgilerini tedarikçiye veya ürünlerin bulunduğu toptancıya iletirler. Böylece ürün direk olarak müşteriye gönderilir.E-ticaret dropshipping ile satış yapmak, özellikle küçük ve orta ölçekli firmaların tercih edebileceği bir yoldur. Çünkü toplu alım ve stok yapmaları gerekmez. Diğer yandan stoksuz satış, içinde bir çok potansiyel fırsat ve zorluğu da barındırır. Bu zorlukları aşarak fırsatlara ulaşabilirsiniz.
Drop shipping nedir, dropshipping / stoksuz online alışveriş ile nasıl satış yapılır, dropshipping nasıl yapılır, dropshipping firmalarının avantajları dezavantajları nelerdir; sizler için gözden geçirdik.

Stoksuz Satış nasıl yapılır?

Dropshipping, bir tedarik zinciri yönetim şeklidir. Dropshipping yöntemini kullanarak internette bir çok alanda, binlerce çeşit ürün satışı yapabilirsiniz.Örneğin kendi e-satış sitenizi açabilir ve stoksuz satış metodunu orada uygulayabilirsiniz. Ya da Amazon, eBay , Gittigidiyor, Trendyol gibi platformları kullanabilirsiniz.E-ticaret dropshipping ile satış yapmak; özellikle küçük ve orta ölçekli şirketler, düşük sermayeli firmalar, online alışverişe yeni giren ya da girmek isteyenler için ideal bir tedarik yöntemidir. Çünkü stoklama ve depolama sürecindeki bir çok adımı atlar ve hızla satışa başlarsınız.Eğer tanıdığınız veya güvenebileceğiniz bir tedarikçi / toptancı ile anlaşırsanız dropshopping yöntemine başvuru yapabilirsiniz. Aksi halde çok düşük kâr marjıyla çalışabilir, hatta bazen zarar edebilirsiniz. Bunun yanında ürünlerin daha sağlıklı bir biçimde depolandığından emin olmalısınız. Böylece müşteriye ulaşacak ürünlerde hata riski azalacaktır.Stoksuz satış yapacağınız için birden çok tedarikçi ile anlaşabilirsiniz. Bir tedarikçide ürün kalmadığı sürece diğerine başvuru yapabilirsiniz. Ya da bir tane firmayla sorun yaşadığınızda diğeriyle çalışmayı tercih edebilirsiniz.Ayrıca yine birden çok güvenilir tedarikçiyle anlaşarak ürün skalanızı genişletebilir, hedef kitlenizi büyütebilirsiniz. Farklı tedarikçi fiyat ve koşullarını karşılaştırabilir, dönemsel olarak sizin için en ideal firmayla çalışabilirsiniz.Ürün seçimi, tüm e-satış işlemlerinin en önemli adımlarından birisidir. Tabii ki dropshipping / stoksuz satış yöntemi için de durum böyledir. Ürün fiyatları, kargo uyumluluğu, satış trendi, hakkındaki yorumlar, dönemsel etkiler, tedarik edilebilirliği gibi konuların daha sağlıklı bir biçimde araştırılması ve ona göre karar verilmesi gerekir.Ürünlerin birim maliyet ve kazançları hesaplanmalıdır. En azından başlangıç seviyelerinde, rekabeti yüksek ürünün kârı düşük olacağı için masrafların da mümkün olduğunca az olması gerekir. Satış yaptıkça ve büyüdükçe, riski de artırabilirsiniz.Araştırmalarınızı yaptınız, iyi bir tedarikçiden doğru ürünleri temin edeceksiniz diyelim. Özellikle eğer kendi web kanalınızdan satış yapacaksanız dijital pazarlama, SEO uyumu, Google ve sosyal ağ reklamlarını unutmamalısınız. Eğer bir pazaryeri entegrasyonu kullanıyorsanız, pazaryeri platformlarının sunmuş olduğu pazarlama paketlerini değerlendirebilirsiniz.