windows 10 hızlandırma ayarları

Bilgisayarınızın yavaşladığını ve daima olduğu gibi performans göstermediğini fark ediyorsanız, Windows 10 ayarlarınızla oynamak hızınızı ve bilgisayarınızın verimliliğini artırmanıza yardım edebilir. Windows 10, çağımızda kullanılacak olan en kaliteli performans gösteren işletim sistemlerinden birisidir fakat bilgisayarınızın performansını düşürebilecek bol miktarda sistem kaynağı kullanan pek çok özellikle gelmektedir. Hatta Microsoft, Windows 10’un son sürümü için genel verimliliği artıracak dahili özellikler de ekledi. Yine de bilgisayarınız düşük performans göstermeye devam edebilir.Düşük hızın nedenleri arasında veri saklama alanının, bakımın yetersizliği ve güçsüz donanımlar sayılabilir. Kullanılmayan programların ve uygulamaların temizlenmesinden donanım yükseltmelerine kadar Windows 10’unuzu hızlandırmak ve bilgisayarınızı bir kez daha en kaliteli performansı gösterecek hale getirmek için yapabileceğiniz bazı işlemler bulunur.

1. En son güncellemelerin denetlemesini yapın

Bilgisayarınızdan en iyi performansı elde etmenin en iyi yöntemlerinden biri Windows 10’un son güncellemesinin yüklenmesidir. Microsoft, sistem performansını düşüren bilinen bozuklukları ve sistem hatalarını düzeltmek için düzenli ilaçlanma güncellemeler çıkarmaktadır. Bazı güncellemeler küçük olurken bazıları bilgisayarınızın performansının artmasına yardım edecek en yeni cihaz sürücülerini aramak için çıkarılan büyük değişiklikler olabilmektedir.Güncellemeleri denetlemek için Windows menüsünü açın, ardından Ayarlar > Güncellemeler ve Güvenlik > Windows Güncellemeleri > Güncellemeleri Denetle’yi seçin. Güncelleme var ise, Şimdi yükle’yi seçin. Bilgisayarınızı bir kez daha başlatın ve çok daha iyi çalışıp çalışmadığını kontrol edin.

2. Bilgisayarınızın yeniden başlatılması

Bu biraz anlamsız gibi görünebilir fakat bilgisayarınızı düzenli ilaçlanma bir kez daha başlatmak sisteminizin hızlanmasına yardım edebilir. Birçok kişi bilgisayarını kapamak yerine Uyku moduna getirerek hiç bir kez daha başlatmadan haftalarca çalıştırmaktadır. Bu durum bilgisayarınızın belleğinde programların ve iş yüklerinin birikmesine, buna bağlı şekilde da programların başlatılması ve dosyalara erişim gibi günlük görevlerin yavaşlamasına neden olabilmektedir.Bilgisayarınızı hergün kapatarak bir sonraki gün belleğinin yenilenmesine ve en kaliteli performans için hazır hale gelmesine olanak tanırsınız. Bilgisayarınızın, programları açmak veya dosyalara veya belgelere erişmek için basit günlük görevlerde yavaşladığını fark ederseniz, bilgisayarınızı kapatmayı veya bir kez daha başlatmayı deneyin. Bilgisayarınızı kapatmadan veya bir kez daha başlatmadan önce işlerinizi kaydettiğinizden emin olun.

3. Başlangıçta çalışan programların devre dışı bırakılması

Bilgisayar performansı, aynı anda çok sayıda program ve uygulama açıldığında düşebilir. Birçok sistem üreticisi, Windows’a bilgisayarınızı başlatır başlatmaz kendi programlarını çalıştıracak şekilde ayarlar. Bu da sisteminizin performansının düşmesine neden olur.Açılışta başlatılan programları devre dışı bırakmak için Görev Yöneticisi’ni açın ve Başlangıç sekmesini tıklatın. ‘Başlangıç etkisi’ size programların açılış üstünde yüksek veya düşük etkilere sahip olduğunu gösterir. Etkisi yüksek olanlar, sistem performansınızı düşmesinden sorumlu programlardır.Bir programın açılışta başlatılmasını durdurmak için seçmek arzu ettiğiniz programı sağ tıklatın ve Devre dışı bırakı tıklayın.

4. Disk temizleme yapılması

Windows 10’un en iyi dahili özelliklerinden biri Disk Temizleme’dir. Bilgisayarınızda, görüntü küçük fotoğrafları, indirilen program dosyaları ve geçici internet dosyaları olmak üzere biriken kullanılmayan geçici dosyalardan kurtulmanızı sağlar.Windows menüsünü açın ve arama çubuğundan aratarak ‘Disk Temizleme’yi bulun. Bu uygulama size kaldırılacak program dosyalarının bir listesini verecektir. Silmek arzu ettiğiniz dosyaları, adının yanındaki kutuyu işaretleyerek seçin. Kaldırmak arzu ettiğiniz dosyaları seçtikten sonra ‘Sistem dosyalarını temizle’yi tıklatın. Disk Temizleme, boşalacak veri saklama alanı miktarını hesaplayacaktır.Bu fırsatı ekstra bellek veya disk alanı kapsayan diğer dosyaları ve uygulamaları kaldırmak için kullanın. Eski ve kullanılmayan dosyaları kontrol etmek için İndirilenler klasörüne bakın.

5. Eski yazılımların hemen silinmesi

Bilgisayarınızda esasında ihtiyacınız olmayan çeşitli üçüncü taraf yazılımlar daha önce yüklü halde gelmektedir. Bunlara “bloatware” adı verilmektedir ve büyük boyutları sebebiyle veri saklama alanında yer tutarlar ve genelde hiç kullanılmazlar.Yüklenen fakat hiç kullanılmamış diğer programlar da bilgisayarınızın yavaşlamasına neden olabilir. Yüklenen uygulamaları kontrol etmek için buraya gidin:
Denetim masası > Programlar ve Özellikler > Programları Kaldır
Artık ihtiyacınız olmayan programları sağ tıklatın ve Kaldırı seçin.

6. Özel efeklerin kapatılması

Windows 10’da kullanıcı deneyiminin çok daha iyi görünmesini ve hissedilmesini sağlamakta olan çeşitli özel efektler bulunur. Bunlar Windows ile varsayılan olarak gelmektedir ve görüntüde aşamalı olarak açılan veya koyulaşan başka özellikler de bulunur. Bir araya gelerek bilgisayarınızı yavaşlatan diğer özellikler arasında yarı saydamlık ve animasyonlar gösterilebilir.Windows menüsünü açın ve ‘Sistem’i aratın. Ardından ‘Gelişmiş Sistem Ayarları’ sekmesine, sonra Gelişmiş sekmesine gidin ve ‘Performans Ayarları’nı seçin.Görsel Efektler sekmesini, ardından Özel seçim kutusunu tıklatın. Kutuların işaretini kaldırarak devre dışı bırakabileceğiniz bir görsel efektler listesi göreceksiniz. İşiniz bittiğinde yaptığınız değişiklikleri onaylamak için Uygula’yı tıklatın.

7. Saydamlık efektinin kapatılması

Windows 10, sistem kaynaklarınızı animasyon gibi özelliklerin görüntülenmesi için harcamanın beraberinde görev menüsü gibi belirli özellikler için saydamlık efektleri de kullanmaktadır. Bu görünüşte hafif ve basit efekt, esasında çok karmaşıktır ve düşündüğünüzden daha fazla sistem kaynağı tüketmektedir.Saydamlık efektlerini devre dışı bırakmak için Windows menüsünü açın ve arama çubuğuna renk ayarları yazarak Windows 10 Renk ayarları’nı açın. Buradan Saydamlık efektleri düğmesini bulana kadar aşağı kaydırın. Saydamlık efektlerini etkinleştirmek veya devre dışı bırakmak için düğmeyi tıklatın.

8. Ram yükseltmesi yapılması

Bilgisayarınızın daha hızlı ve performanslı çalışmasını sağlamanın en etkili yollarından birisi de sisteminizdeki bellek miktarını artırmak için RAM’inizi yükseltmektir. Windows 10, düzgün çalışmak için en az 4GB RAM gerektirir. Bilgisayarınızı oyun veya medya üretimi gibi yoğun iş yükleri için kullanıyorsanız, daha fazla RAM sizin için yararlı olacaktır.RAM’inizi yükseltmek bilgisayarınızın hızını ve performansını büyük oranda artırabilir. PC’nizin hangi RAM cinsine ihtiyacı olduğu gerçeğini görmek için Görev yöneticisi’ni (Ctrl + Alt + Delete) açın, ardından Performansa tıklatın. Bilgisayarınızda kaç bellek yuvası olduğunu ve DDR4 gibi hangi RAM türünü kullandığını göreceksiniz.

9. HDD yerine SSD disk kullanması

Veri saklama alanınızı yükseltmek bilgisayarınızın hızının ve performansının büyük oranda artmasına yardım edebilir. Çoğu bilgisayar sabit disk sürücülerle (HDD) gelmektedir. Ancak veri saklama donanımınızı bir Katı Hal Sürücüsüne (SSD) yükseltmek, bilgisayarınızın çok daha kuvvetli hale gelmesini sağlar.SSD’ler genelde HDD’lerden daha pahalıdır fakat açılış süreleri, program yükleme süreleri ve genel sistem tepkilerindeki iyileşme, yapacağınız yatırıma değecektir.SSD’ler farklı form faktörlerinde ve boyutlarda gelmektedir ve bilgisayar sisteminizin ihtiyaçlarına bağlıdır. Masaüstü ve dizüstü bilgisayarlar için 2.5 ve M.2 form faktörlerinde gelmektedir. Sisteminizle uyumlu olacak, doğru SSD’yi satın aldığınızdan emin olun. Ayrıca sabit diskinizdeki tüm dosyaları ve belgeleri yeni SSD’nize aktarabileceğinizden, bilgisayarınızdaki içerikleri kaybetmekten endişe duymanıza ihtiyaç yoktur.

10. GPU oyun için ayarlanması

Windows grafik ayarlarından donanım hızlandırmalı GPU zamanlamasını açıyoruz.Grafik performansı tercihinden gözat’a tıkladıktan sonra steam ve farklı platformlardaki oyunlarınızı bulup ekliyoruz hemen akabinde o kısımdam oyun logosuna tıklayarak seçenekler kısmına girip yüksek performansı seçip kaydet diyerek bilgisayarımızı yeniden başlatıyoruz.